Pióro wieczne, kulkowe czy długopis – co wybrać?

Odręczne pisanie wraca do łask. Pozwala nam się skoncentrować, uporządkować myśli i ułatwia planowanie. Ze swoim ulubionym piórem w dłoni, zapisywanie staje się przyjemnym rytuałem. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem idealnego przyboru do pisania i nie wiesz na co zwrócić uwagę, spieszymy z pomocą!

Rodzaje przyborów do pisania

Zanim wybierzesz swoje narzędzie do pisania, warto wiedzieć czym charakteryzuje się pióro wieczne, pióro kulkowe i długopis.

Pióro wieczne to nieśmiertelny klasyk! Dostarcza użytkownikowi dużo przyjemności, daje poczucie zatrzymania i skupienia, pisanie nim jest lekkie, a stalówka wygląda pięknie... Jednocześnie jest to narzędzie wymagające odpowiedniego ułożenia dłoni, codziennej dbałości i starannie dobranego papieru. Warto również pamiętać o zamykaniu i regularnym nabijaniu pióra, zapobiega to wysychaniu atramentu. Każde pióro wieczne jest wyjątkowe! Odpowiednio zadbane będzie służyło przez długie lata.

Długopis to najbardziej uniwersalne narzędzie – jest łatwe w użyciu i można nim pisać po różnych rodzajach papieru. Nanosi znacznie mniej tuszu niż pióro wieczne czy pióro kulkowe. Dzięki temu ich wkłady są bardziej wydajne oraz łatwe w użytkowaniu. Jednak, w przeciwieństwie do piór, długopis wymaga delikatnego nacisku na papier. To sprawia, że pisanie długopisem nie jest tak lekkie i przyjemne, jak pisanie piórem.

Pióro kulkowe jest złotym środkiem pomiędzy piórem wiecznym, a długopisem. Ich wypełnione atramentem wkłady są podobne do tych w długopisie. Mają nieco większą pojemność i są zakończone małą kulką, która dozuje atrament. Piórem kulkowym pisze się niezwykle lekko, a tekst nie jest aż tak podatny na rozmazywanie, jak w przypadku pióra wiecznego. Dzięki temu może być świetnym rozwiązaniem dla osób leworęcznych.

Mosiężny długopis czy miedziane pióro? O materiałach.

Przybory do pisania mogą być wykonywane z różnych materiałów między innymi: stali nierdzewnej, aluminium, miedzi, mosiądzu oraz tworzyw sztucznych.

Stal nierdzewna jest twarda, a dzięki użyciu chromu, także odporna na korozję. Stalowe pióra wieczne są najczęściej w kolorze szaro-srebrnym, są dosyć ciężkie i bardzo wytrzymałe.

Aluminium to dobra alternatywa dla miłośników lżejszych przyborów do pisania. Nie patynuje i jest odporne na matowienie. Przybory do pisania z surowego aluminium są jasnoszare, ale często występują w barwionych wariantach, np. czarnym, czerwonym czy w kolorze różowego złota.

Miedź to metal o pięknej łososiowo-różowej barwie. W kontakcie ze skórą i powietrzem pokrywa się patyną – dzięki temu miedziane pióro ciągle ewoluuje i zmienia swoją barwę.

Mosiądz (stop miedzi i cynku) to wytrzymały oraz ciężki materiał w złotym kolorze, którego odcień zależy od ilości dodanego cynku. Każde pióro, długopis czy ołówek wykonane z miedzi lub mosiądzu z czasem, dzięki patynie, zyska swój niepowtarzalny charakter. Przybory te wyróżnia także metaliczny zapach, który może zostawać na dłoniach.

Plastik jest materiałem powszechnie używanym do produkcji przyborów do pisania. Wykonane z niego pióra mogą mieć różne kolory, są lekkie i tańsze od tych metalowych.

Zobacz kolekcję metalowych lub plastikowych przyborów do pisania.

Rozmiary stalówek

Jeśli zdecydujesz się na pióro wieczne, pozostaje jeszcze wybór grubości stalówki. Najpopularniejsze grubości to: EF (super cienka), F (cienka), M (średnia), B (gruba), BB (bardzo gruba). Doboru odpowiedniej grubości możesz dokonać w oparciu o charakter pisma. Jeżeli piszesz bardzo drobnymi literami lepsze będą cieńsze stalówki. Do większych i okrągłych liter odpowiednie będą również rozmiary M, B i BB. Na wygląd pisma wpływ ma także papier – niektóre są bardzo chłonne i pogrubiają kreskę. Jeżeli chcesz kupić pióro wieczne na prezent, najlepiej wybierz stalówkę F lub M.

Pióro dopasowanie do Ciebie

Równie ważne jest dobranie przyboru do pisania do własnych upodobań, marzeń i stylu życia. Jeśli lubisz klasyczne przedmioty, będzie pasowało Ci pióro wieczne. A jeśli cenisz praktyczne rozwiązania i łatwość użytkowania rozważ pióro kulkowe lub długopis. Nie bez znaczenia jest także rodzaj pracy, którą wykonujesz oraz codzienne zajęcia. Przy wygodnym biurku świetnie sprawdzi się pióro wieczne. Natomiast jeżeli pracujesz w terenie i często piszesz “na kolanie”, znacznie wygodniejsze będzie korzystanie z pióra kulkowego lub długopisu. Oprócz wartości praktycznych, oryginalne i dobrze zaprojektowane przybory do pisania cieszą oko! Dzięki nim podkreślisz swój styl i będziesz czerpać przyjemność z ręcznego notowania.

Wybierz coś dla siebie z naszej kolekcji. 

tekst: Ilona Machulska, zdjęcia: Magdalena Konik-Machulska

Nowości

Zobacz ostatnio dodane produkty i odkryj świeże papiernicze inspiracje.

więcej