Domowe biuro przyjazne środowisku

Bardziej przyjaznym naturze można być na każdym kroku, także w naszych domowych biurach i pracowniach. Posługujemy się w nich różnymi przyborami i działamy w rytmie swoich przyzwyczajeń. Małe zmiany w naszej przestrzeni mogą wpłynąć na poprawę kondycji środowiska. Mamy kilka pomysłów na home-office w duchu eko.

 

zobacz kolekcję

Metalowe akcesoria biurowe.

Po pierwsze recykling

Dzięki starannej segregacji makulatury, papier można poddawać recyklingowi. Wbrew powszechnemu przekonaniu papier eko nie musi być szary i z paprochami. Z odzyskanego surowca można uzyskać arkusze wysokiej jakości i w pięknym odcieniu bieli, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane w materiałach biurowych czy notatnikach. Doskonałym przykładem są marki Mleko Living z Krakowa i Papelote z Pragi, które w swoich kolekcjach papierniczych stawiają na papiery z recyklingu.

Wiele marek, takich jak: Papelote i Mleko Living, w swoich produktach wykorzystuje wysokiej jakości papier ekologiczny.

Cuda z pulpy

Papier to wdzięczny materiał, z którego w procesie recyklingu można wykreować zupełnie nowe formy. Pulpa celulozowa jest bardzo plastycznym tworzywem, dlatego chętnie korzystają z niej artyści czy projektanci wzornictwa. Powstałe z niej nowe przedmioty zyskują oryginalny design, jak na przykład nasze ulubione piórniki i pudełka japońskiej marki Midori, wykonane w 100% z pulpy makulaturowej. Dzięki wykorzystaniu opakowań po mleku, gazet i kartonów akcesoria występują w trzech kolorach: białym, szarym i beżowym.

Szary piórnik Midori z pulpy makulaturowej.

Upcycling / Zerowaste

W papierniczym świecie istnieją marki, które wiedzą, jak tchnąć w pozornie bezużyteczne rzeczy nowe życie. Przykład? Redo Papers z Holandii <3 Twórczynie wykorzystują w swoich kolekcjach papierowe ścinki oraz nadwyżki, które produkuje przemysł papierniczy. Takie podejście sprawia, że nie generuje się nowych śmieci, a z tych pozornie bezwartościowych materiałów powstają świeże, pięknie zaprojektowane artykuły papiernicze. Sprawdźcie sami! → https://redopapers.com/ .

Copyrights: Redo Papers.

Przedmioty z patyną

Plastikowe akcesoria biurowe, takie jak: zakładki, linijki, czy przybory do pisania mają swoje trwalsze i szlachetniejsze odpowiedniki. Do wyboru jest cała gama surowców: aluminium, stal, mosiądz, miedź czy drewno. Każdy z tych materiałów ma odmienne cechy, a wykonane z nich rzeczy mogą służyć przez dekady. Patyna i zarysowania na powierzchni przedmiotu nadają im osobistego charakteru. Dodatkowo, Wasze ulubione pióro wieczne wykonane z mosiądzu może kiedyś stać się cenną pamiątką przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Mosiężne długopisy i linijka ystudio i dębowa podstawka na przybory do pisania.

A dla piszących piórem wiecznym...

...dobrym rozwiązaniem może być tłoczek i atrament zamiast plastikowych nabojów. Atrament najczęściej sprzedawany jest w szklanym flakoniku, a tłoczek wielokrotnego użytku minimalizuje ilość wyrzucanych jednorazowych opakowań.

Atrament i tłoczek to świetna alternatywa dla jednorazowych nabojów.

Koperty wielokrotnego użytku

Papierowe koperty to must-have każdego domowego biura. Obok tych klasycznych, trwale zamykanych klejem, istnieją także rozwiązania wielokrotnego użytku. Tego typu produkt tworzymy w naszej pracowni – wiązane koperty z guzikami, które dzięki sprytnemu zamknięciu nie tracą swojej funkcjonalności po pierwszym użyciu. Takiej kopercie spokojnie można powierzyć nowe zadanie – zostanie Twoją teczką na dokumenty lub przechowa ulubione fotografie :) Liczy się kreatywność!

Koperta z guzikami.

Trwałe okładki - wymienne wkłady

Każdy, kto korzysta z notatników wie, że ich papierowe okładki są narażone na otarcia i zabrudzenia. Zamiast inwestować w notes oprawiony w sztuczny materiał, można sprawić sobie porządną okładkę wielokrotnego użytku! Te dobrej jakości, np. z woskowanego papieru czy silikonu można oczyścić wodą i delikatnymi detergentami. Jedyne, co będziemy regularnie wymieniać, to zapisane papierowe wkłady. Taki system oferuje seria japońskich notatników MD Paper.

Okładki oraz notatniki z serii MD Paper, Midori.

Papier papierowi nierówny

Najlepiej wybierać te z odpowiednimi certyfikatami, takimi jak: PEFC, FSC. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że drzewo, z którego powstał zeszyt, pochodzi ze zrównoważonej uprawy. Przy nadawaniu certyfikatów brane są pod uwagę nie tylko aspekty ochrony środowiska, ale również społeczne i produkcji leśnej. Obecność takich oznaczeń na surowcach i produktach pomoże nam dokonywać odpowiedzialnych wyborów.

Logo certyfikatu FSC, jest gwarancją, że papier pochodzi z odpowiedzialnego źródła.

To zaledwie kilka wskazówek na zmniejszenie naszej ingerencji w środowisko. Ale to nie koniec naszych pomysłów. Zachęcamy, aby zaprosić naturę do swojej pracowni. Rośliny stanowią piękną dekorację i zapewniają przyjazny mikroklimat. Ich codzienne towarzystwo i rytuały związane z pielęgnacją będą miały dobry wpływ na nasze samopoczucie.

zobacz kolekcję

Lista produktów wykorzystanych do sesji zdjęciowej: mosiężne pióro wieczne Kaweco Brass Sport,mosiężny długopis ystudio,mosiężne zakładki Midori,mosiężna ekierka Monograph,miedziane pióro Liliput,mosiężna linijka Paper Love,rozkładana linijka Midori,weekly Journal Mleko Living, recipe Journal Mleko Living,album na zdjęcia Papelote,piórnik z pulpy makulaturowej Midori,mosiężna linijka ystudio,mosiężne pióro kulkowe ystudio,mosiężny długopis ystudio - czarny,dębowa podstawka na przybory do pisania,atrament Kaweco,koperty zapinane na guzik,okładki oraz papierowe wkłady MD Paper.

tekst: Ilona Machulska, zdjęcia: Magdalena Konik-Machulska

Nowości

Zobacz ostatnio dodane produkty i odkryj świeże papiernicze inspiracje.

więcej