Kilka słów o kreatywności

Czy zdarza Ci się poczuć nutkę onieśmielenia, gdy patrzysz na kreatywne działania innych? Niepotrzebnie! Zwróciliśmy się z tym tematem do prawdziwej specjalistki – Uli Janoszuk. Poprosiliśmy ją, by przygotowała kilka myśli o kreatywności, które towarzyszą jej na co dzień. Tak powstała kopalnia inspiracji, z pomocą której łatwiej Ci będzie zaprosić kreatywność do swojego życia.

Dobrze wiem, z jak wieloma mitami i stereotypami wiąże się kreatywność, dlatego przygotowałam kilka wskazówek, dzięki którym ją oswoisz i rozprawisz się z myślą, że jest zarezerwowana dla wybranych. Pamiętaj – to drogowskazy wyciągnięte z mojego procesu oraz rozmów z innymi kreatywnymi. Śmiało wytyczaj swoją ścieżkę, korzystając z nich lub nie.


Kreatywność to zdolność do generowania pomysłów. Pomaga szukać rozwiązań w pracy, bawić się w czasie wolnym i czynić życie ciekawszym. Zadecyduj, że będziesz z niej korzystać – to najważniejszy krok, by zaczęła rozświetlać Twoje życie!

---

Każdy posiada zdolność kreatywnego myślenia i może ją rozwijać, ale nie każdy tego potrzebuje. Zanotuj, czy i dlaczego ta kwestia jest dla Ciebie ważna. Wracaj do odpowiedzi, gdy brakuje Ci motywacji.

---

Traktuj notatnik jako bezpieczne miejsce na twórcze przygody. Nie musisz tu nikogo udawać, niczego ukrywać. To nie dzieło sztuki – choć i takie znamy – ale przestrzeń do samopoznania i rozwoju.

Kreatywność to proces, nie efekt. Wpływają na niego emocje, opinie innych, przekonania. Obserwuj, co Ci pomaga, a co przeszkadza, a nauczysz się sprzyjać swojemu procesowi.

---

Błyskotliwa myśl może przyjść do Ciebie w każdej chwili. By ją uchwycić i ująć w słowa, zawsze miej w pobliżu notes. Dobre pomysły lubią umykać!

---

Kreatywność nie lubi się z oceną, krytyką i presją. By je przechytrzyć, daj sobie czas na pełną wolność i wynotuj wszystkie skojarzenia z tematem, nad którym pracujesz. Pamiętaj – na tym etapie każda myśl jest dobra!

Słyszysz w głowie podstępny głos, że „brakuje Ci kreatywności”? To wewnętrzny krytyk. Zapisz, co mówi, przekreśl i odpisz mu coś zupełnie przeciwnego. Z czasem odpowiedzi zaczną przychodzić naturalnie.


---

Jeśli myślisz, że nie masz czasu na twórcze działania – wpisz je do kalendarza. Wyznacz konkretne dni i godziny na spotkanie ze sobą, a następnie daj zabłysnąć fantazji! Traktuj to zobowiązanie tak poważnie, jak każde inne.

---

Pragniesz tworzyć kolaże albo pisać piosenki? Przekuj niespełnioną wizję w cel – konkretny, ambitny efekt, do którego możesz dojść w określonym czasie. Tym samym zwiększysz szansę na jego spełnienie.

Celebruj porażki! Kreatywność wymaga odwagi, bo wyrażasz nią swoją wrażliwość. Boimy się niepowodzeń, ale nie wychodzi tylko tym, którzy próbowali. Zaakceptuj ten nieodłączny element twórczości i pozwól sobie na radość z eksploracji.

---

Kreatywne życie to nie tylko dawanie pomysłów, ale też odbieranie: kultury, ludzi czy świata wokół. Chłoń, analizuj, obserwuj. Szukaj tego, co Cię zachwyca, inspiruje, daje radość. To niezawodna droga do poznania, jak chcesz działać i tworzyć.

---

Spójrz inaczej niż zwykle na każdą, nawet najdrobniejszą czynność. Niezależnie czy gotujesz, spacerujesz, sprzątasz czy bawisz się formą swojego kalendarza. Kreatywność, ośmielona małymi, codziennymi działaniami, z radością towarzyszy w większych projektach!

Tekst: Urszula Janoszuk-Giergiel (@u_janoszuk) – kulturoznawczyni w drodze po doktorat, pisarka w procesie tworzenia powieści, prowadząca edukacyjny podcast „Kreatywnie U Janoszuk”. Pierwsza publikacja tekstu miała miejsce w autorskich kalendarzach marki Papierniczeni na rok 2023.

Zdjęcia: Edyta Leszczak dla Ładne Bebe; La_Glina

Nowości

Zobacz ostatnio dodane produkty i odkryj świeże papiernicze inspiracje.

więcej