Notatnik pełen twórczych przygód

Jeśli zastanawiasz się jak wykorzystać notatnik – jesteś w dobrym miejscu! W poprzednich wpisach podsunęliśmy pomysły na notesy do organizacji, osiędbania i naszych pasji. Dzisiaj skupimy się na temacie kreatywności.


Brzydki notes

Zamień swój notes w szkicownik, w którym będzie miejsce na brzydotę, kleksy, krzywe kreski i nieudane portrety. Jeśli czujesz lęk przed białą kartką, zamknij oczy i zacznij swobodnie rysować albo przełóż ołówek do lewej ręki, jeśli na co dzień trzymasz go w prawej. Każda taka luźna próba może Cię pozytywnie zaskoczyć, gdy tylko uwolnisz się od presji ładnych obrazków.

Skarbiec zasłyszanych tekstów

Fragmenty rozmów podsłuchane w tramwaju, wyrwane z kontekstu głupotki sytuacyjne, czy wyjątkowo kwieciste kwiatki słowne (z naszych ostatnich ulubieńców: “wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej” <3). Otwórz notes i zapisz je. To małe, codzienne skarby, które zasługują na swoją papierową skrytkę.

Zeszyt z cytatami

Od zasłyszanych fragmentów rozmów już prosta droga do cytatów z filmów i książek. Na pewno nie raz zdarzyło Ci się usłyszeć tekst, który przeszył Cię na wylot. Może nawet zapisujesz je na luźnych karteczkach, ale niestety z chwilą postawienia finalnej kropki, od razu je gubisz. Skoro w momencie natrafienia na takie słowa czujesz impuls, by koniecznie je zapisać, może warto stworzyć dla nich odpowiednie miejsce?

Składzik pisarskich inspiracji

Chcesz napisać powieść, ale nie możesz uchwycić esencji głównego bohatera? Spróbuj wczuć się w jego rolę i przez kilka dni prowadź pamiętnik w jego imieniu. Możesz też stworzyć dziennik alternatywnego życia, z mrożącymi krew w żyłach opisami przygód, które nie były Twoim udziałem. Być może brakuje Ci pomysłów na tematy tekstów? Zrób listę najdziwniejszych, najśmieszniejszych lub najbardziej niedorzecznych nagłówków z artykułów internetowych – to doskonała pożywka dla inspiracji! Wpadł Ci w oko piękny obrazek lub czyjeś słowa zrobiły na Tobie wielkie wrażenie? Opisz, zanotuj, zachowaj. Najpiękniejsze historie zaczynają się od prostych zachwytów.

Notes pobudzający kreatywność

W ramach ćwiczenia swojej kreatywności, raz w tygodniu wybierz temat przewodni (słowo, hasło, obiekt, postać, tytuł piosenki…cokolwiek!) i pobaw się tym zjawiskiem na papierze. Zastanów się, co możesz z nim zrobić, do czego wykorzystać, jakie wywołuje emocje lub jakie skojarzenia Ci się nasuwają. W ten sposób szybko nabierzesz swobody w myśleniu kreatywnym, a to umiejętność, która często się przydaje.

Dziennik zachwytów

Wszystko staje się trudne, kiedy się chce posiadać różne rzeczy, nosić je ze sobą i mieć je na własność. A ja tylko patrzę na nie, a odchodząc, staram się zachować je w pamięci.
– Włóczykij

Trudno się nie zgodzić z Włóczykijem, choć wielu z nas do podobnej refleksji dochodzi po latach, gdy otaczające nas szpargały zaczynają przytłaczać. Może więc warto pochylić się nad jego słowami i zamiast kupować nowe rzeczy, stworzyć notatnik, w którym będziemy gromadzić ich ilustracje? Te kolaże pełne rozmaitości mogą pomóc naszemu wewnętrznemu zakupoholikowi. Kto wie, czy po jakimś czasie wszystkie zgromadzone w zeszycie rzeczy, jak to z rzeczami bywa, przestaną robić na nas większe wrażenie i odkryjemy, że możemy się bez nich obejść? A nawet więcej – możemy być bez nich całkiem szczęśliwi.

Nie trzymaj swoich notatników w niepewności. Okaż im trochę czułości, a odwdzięczą się nie raz, z nawiązką. Pogłaszcz je po grzbiecie, westchnij do okładki, otwórz na stronie tytułowej i postaw pierwsze słowo.

Tekst: Lena Pilarczyk
Zdjęcia: Magdalena Konik-Machulska

Nowości

Zobacz ostatnio dodane produkty i odkryj świeże papiernicze inspiracje.

więcej