Notesy do organizacji

Kupujesz notes, zachwycasz się, odstawiasz na półkę, bo przecież “za ładny, żeby korzystać”. A że jesteśmy Papierniczeni, to chcemy zawalczyć z tym przekonaniem. Życie jest za krótkie, żeby odmawiać sobie uciechy z ładnych notatników! Przygotowaliśmy więc cykl wpisów z propozycjami, jak je wykorzystać. W pierwszej części podsuwamy pomysły na notesy do organizacji.

Kolekcjownik, czyli notes z kolekcjami

Ten pomysł zebrał mnóstwo zachwytów przy okazji boomu na metodę planowania Bullet Journal, w której kolekcje odgrywają ważną rolę. Kolekcje to po prostu listy mniej lub bardziej ważnych dla nas tematów, jak np. książki do przeczytania, filmy do obejrzenia, rzeczy do zrobienia, pomysły na prezent, sezonowe owoce i warzywa, stała lista zakupów i tym podobne. Choć metoda Bullet Journal cieszy się niesłabnącą popularnością, z czasem pojawiło się pytanie, czy zamiast przepisywać za każdym razem kilka stron swoich kolekcji, nie lepiej przeznaczyć na nie osobny zeszyt lub segregator i na bieżąco je uzupełniać. To dobry moment, żeby się nad tym zastanowić!

Tracker jednej lub kilku umiejętności

Notes przeznaczony na śledzenie postępów w trenowanej przez nas umiejętności może być świetnym motywatorem. O wiele trudniej zniechęcić się do dalszej pracy, gdy widzimy czarno na białym, jaką przeszliśmy drogę i co udało nam się już osiągnąć. Przydaje się też, gdy złapiemy gorszy dzień i początkowa motywacja rozmyje się w oparach zastoju i zniechęcenia.

Mapa wymarzonego życia

Nic tak nie sprzyja produktywności, jak rozpisanie swoich celów na mniejsze, lekkostrawne etapy. W tym notesie możesz zebrać swoje krótko i długoterminowe projekty i rozpisać je na jak najprostsze kroki do wykonania. Podpowiadamy – duże cele najlepiej rozpisywać od końca: określ cel główny, zastanów się, co trzeba zrobić, by go zrealizować i z myślą o finalnym efekcie cofaj się o krok, aż dotrzesz do pierwszego działania, które należy wykonać. Z czasem notatnik wypełni się długimi ścieżkami, po których z lekkością wyspindrasz się na sam szczyt swoich małych i dużych marzeń.

Notatnik pełen pomysłów

Czyli Twoja prywatna skarbnica inspiracji. Możesz gromadzić tu nagłe olśnienia spod prysznica, projekty przedmiotów, krojów, kolekcji, czy szkice pomysłów wszelkiej maści, z którymi póki co nie wiesz, co zrobić. Traktuj to miejsce również jako sito dla swoich pomysłów – szczególnie, jeśli ich ilość zaczyna Cię przytłaczać i trudno Ci ocenić, za co warto wziąć się w pierwszej kolejności. Pogaduchy ze swoim notesem rozjaśnią mętlik myśli. 

notatnik, notes, domowe biuro, akcesoria biurowe

Planner niedatowany

Dobra alternatywa dla osób, które lubią mieć swoje codzienne zadania pod kontrolą, ale nie dogadują się ze standardowymi kalendarzami. Możesz skorzystać z plannerów z gotowymi rozkładówkami miesięcznymi i tygodniowymi lub stworzyć własną wersję w pustym notesie. O tym, jak wykorzystać supermoce plannera niedatowanego, przeczytasz w tym wpisie.

 
Tekst: Lena Pilarczyk
Zdjęcia: Magdalena Konik-Machulska, Ilona Machulska