Analogowa rozrywka – stwórz album na zdjęcia

Robisz setki zdjęć, ale ich nie wywołujesz. Trzymasz je w wersji cyfrowej: w telefonie, na komputerze, w chmurze. Z czasem o nich zapominasz, a szkoda! Fotografie przywołują wspomnienia, zachęcają do długich rozmów i opowiadania barwnych historii. Dlatego zasługują na piękną i trwałą oprawę.

 

Wybierz, wywołaj i wklej!

Ograniczona ilość kart skłania do wybrania fotograficznych perełek z setek kadrów. Dzięki temu albumy są wyjątkowe, a przeglądanie ich jest czystą przyjemnością. Album to także znakomity pomysł na prezent. Pasuje do wielu okazji, takich jak: chrzest, pierwsza komunia, ślub. Zachęci obdarowanych do prowadzenia fotograficznego archiwum, uwieczniania najpiękniejszych momentów z podróży, rodzinnych spotkań i uroczystości. Albumy zyskują z czasem – są fantastyczną pamiątką, nierzadko przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Warto je mieć!

Albumy na zdjęcia – jak wybrać?

Albumy są najpopularniejszą metodą przechowywania fotografii. Dobrze chronią przed blaknięciem czy przypadkowym zniszczeniem. Szczególnie polecamy te tradycyjne, do wklejania zdjęć. Można w nich tworzyć dowolne kompozycje, łączyć zdjęcia w różnych formatach i kształtach. Zachęcamy do korzystania z wyrobów małych polskich pracowni, takich jak Kaiko czy Papierowe Sztuki. Ich albumy wykonane są z najlepszych materiałów, często ekologicznych, przy użyciu tradycyjnych technik introligatorskich. Wyróżnia je płócienna oprawa, sztywne karty, subtelne złocenia. To przedmioty z duszą, które przetrwają lata.

Albumy zyskują z czasem – są fantastyczną pamiątką, nierzadko przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Warto je mieć!

Przed zakupem zwróć uwagę na konstrukcję albumu. Jeśli zależy Ci na trwałości, wybierz album szyty. To solidne łączenie zapewnia długowieczność. Dodatkowo szycie na grzbiecie może być pięknym zdobieniem, jak w albumach z wrocławskiej pracowni Papierowe Sztuki. Nieco inne są albumy na spirali. To wygodne rozwiązanie, bo umożliwia rozkładanie kart na płasko. Metalowa sprężyna dodaje całości nowoczesnego sznytu. Alternatywą są albumy harmonijkowe. Intrygują wyglądem, a atrakcyjności dodają im detale, takie jak japońskie zamknięcie na guzik.

Albumy mogą różnić się kolorem kart. Najczęściej spotyka się czarne, które świetnie eksponują fotografie i wybijają je na pierwszy plan. Jasny papier jest nieco mniej popularny, dobrze komponuje się ze zdjęciami wykonanymi w sepii lub utrzymanymi w ciepłych barwach. Ponadto, dobrze sprawdzi się jako księga gości. Dodatkowym atutem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze albumu, są przekładki z kalki. Pergamin rozdziela strony i zapobiega sklejaniu się zdjęć.

 

To może się przydać!

Zanim zaczniesz wklejać zdjęcia do swojego albumu, warto pomyśleć o kilku dodatkowych narzędziach i akcesoriach. U nas sprawdzają się dwa rozwiązania: narożniki lub specjalna taśma dwustronna. Pierwszy sposób umożliwia łatwy dostęp do odbitek – nie są na stałe przytwierdzone do kart albumu. To ważne, jeśli na odwrocie fotografii jest coś zapisane. Występują w różnych kolorach, dlatego bez problemu dopasujesz je do swojego albumu. Drugi sposób to samoprzylepne kwadraciki. Montuje się je w rogach, na odwrocie zdjęcia. Po odklejeniu zewnętrznej warstwy, mocuje się odbitkę w dowolnym miejscu. To szybka, wygodna i tania metoda. Do wyboru są także kleje i taśmy w specjalnych adapterach. Ważne, aby wszystkie akcesoria były bezkwasowe. Tylko takie nie wchodzą w reakcję chemiczną z albumem i odbitkami.

Ważne, aby wszystkie akcesoria były bezkwasowe. Tylko takie nie wchodzą w reakcję chemiczną z albumem i odbitkami.

Osobną kategorią są akcesoria do zdobienia – dodają albumowi uroku i scrapbookingowego charakteru. Wśród nich znajdziesz: kolorowe taśmy washi, papierowe naklejki w rozmaitych kształtach, spinacze i zakładki. Sprawdzą się także sentymentalne drobiazgi – pocztówki, bilety, rachunki. Pomogą Ci podkreślić indywidualny styl albumu. Wykorzystaj swoją kreatywność!

 

Pudełka na zdjęcia

Pamiętacie czasy, kiedy zdjęcia, listy i pocztówki przechowywało się w pustej bombonierce lub kartonie po butach? Ten prosty sposób działa do dziś, tylko w nieco innej odsłonie. Zwykłe pudełka można zastąpić płóciennymi szkatułkami. Wyróżnia je trwałość, pieczołowite wykonanie i klasyczny wygląd. Zmieszczą nie tylko zdjęcia, ale i drobne pamiątki – to duży plus.

Wybieranie zdjęć, wywoływanie ich i wklejanie do albumu to nie tylko piękna, analogowa tradycja. To genialny sposób na wspólne spędzenie czasu, dobrą zabawę w gronie rodziny i przyjaciół.

Chwile z albumem na zdjęcia

Pamięć bywa zawodna, dlatego warto tworzyć fotograficzne archiwum. Przyda się potem na rodzinnych spotkaniach. Przyciągnie do swoich kart całe pokolenia, sprowokuje do opowiadania anegdot i historii sprzed lat. Wybieranie zdjęć, wywoływanie ich i wklejanie do albumu to nie tylko piękna, analogowa tradycja. To genialny sposób na wspólne spędzenie czasu, dobrą zabawę w gronie rodziny i przyjaciół.tekst: Karolina Radomyska, zdjęcia: Magdalena Konik-Machulska

Nowości

Zobacz ostatnio dodane produkty i odkryj świeże papiernicze inspiracje.

więcej