Słowo o odręcznym pisaniu

Czy sztuka odręcznego pisania zanika? Na pewno nie u nas! Uwielbiamy ten niezwykły moment spotkania stalówki z papierem i intencję towarzyszącą stawianiu pierwszej kreski. Oprócz przyjemnych doznań, notowanie daje mnóstwo innych korzyści. Kilka z nich zebraliśmy poniżej.


Charakter pisma jest nieodłączną częścią naszej istoty. Trudno go podrobić – niczym odcisk palca może zdradzić tożsamość autora.

---

Rozpoczęcie pisania w nowym notatniku może być prawdziwym świętem! Ten doniosły moment skłania do chwili namysłu, zatrzymania. To właśnie teraz Ty i Twój notes nawiązujecie nić cichego porozumienia.

Kolor i tekstura papieru, szelest przewracanych stron, ciężar ulubionego przyboru do notowania – za sprawą tych subtelnych detali odręczne pisanie może być zmysłową ucztą. Nie odmawiajmy jej sobie!

---

Sposób napisania odręcznej notatki dostarcza nam ciekawych metainformacji: wielkość liter, staranność, w pośpiechu, na kolanie, z przekreśleniami… Te osobliwe smaczki tworzą odrębną opowieść.

Zapełnianie białej kartki tekstem czy obrazem stawia nas w roli twórców, a nie konsumentów treści. To bardzo potrzebne naszym szarym komórkom.

---

Odręczne szkice na kartce są niezastąpione w procesie kreatywnym – szybko weryfikują pomysł i natychmiast pobudzają do dalszych poszukiwań. Wielokrotnie doświadczaliśmy magii, która dzieje się na linii ręka-pióro-głowa.

Z czasem nasze zapiski mogą stać się cenną pamiątką. Listów pisanych odręcznie się nie wyrzuca, a notatki na marginesie książki nadają jej osobistego wymiaru. I kto nie chciałby zobaczyć zeszytów szkolnych swojej prababci?

---

Pisząc ręcznie, więcej zapamiętujemy. Notowanie aktywizuje w mózgu obszary związane z językiem, wizualizacją oraz ośrodki pamięci i przetwarzania informacji. Szczegóły, takie jak tekstura papieru, kolor tuszu czy zagięty narożnik, pomagają zapisywanym informacjom zakotwiczyć się w naszej pamięci.

---

Nie zapominajmy o wizualnym potencjale odręcznych notatek. Z pełną swobodą możemy zapełniać przestrzeń na kartce, grupować informacje, wyróżniać te najważniejsze, tworzyć połączenia, dodawać adnotacje. Taki efekt trudno osiągnąć nawet w najlepszym edytorze.

Prowadzenie dziennika ma działanie terapeutyczne. Pomaga regulować emocje, zauważyć pewne schematy działania, docenić zachodzące w nas zmiany. To ułatwia radzenie sobie z trudnościami – także z tymi, których nie potrafimy jeszcze nazwać.

---

Co dobrego Cię dzisiaj spotkało? Zapisując każdego wieczora odpowiedź, wyćwiczysz umiejętność dostrzegania i kierowania swojej uwagi na pozytywne aspekty codzienności. Regularne trenowanie tego mięśnia daje uzdrawiające rezultaty!

Tekst: Lena Pilarczyk, Magdalena Konik-Machulska. Pierwsza publikacja miała miejsce w autorskich kalendarzach marki Papierniczeni na rok 2024.

Nowości

Zobacz ostatnio dodane produkty i odkryj świeże papiernicze inspiracje.

więcej