Właściwości papieru w naszych notatnikach
Znalezienie idealnego papieru do naszych notesów i plannerów zajęło nam trochę czasu. Poszukiwania były ekscytujące, ale cały proces wymagał przejrzenia ogromnej ilości próbników, przeprowadzenia mnóstwa testów, a w końcu – podjęcia kilku niełatwych decyzji. Czy było warto? TAK! Dziś bierzemy pod lupę tajemnicze właściwości naszego papieru i próbujemy wyjaśnić, dlaczego tak chętnie wracacie po nasze notatniki.
W telegraficznym skrócie papier wykorzystywany w naszych wyrobach możemy opisać w kilku słowach: bezdrzewny, niepowlekany, w odcieniu ciepłej bieli, wykończeniu smooth, o gramaturze 100 gsm, z certyfikatem FSC. A co dokładnie kryje się za tymi pojęciami? Już wyjaśniamy!
Każdy papier ma określoną żywotność. Papiery drzewne szybciej się starzeją, ponieważ zawierają ligninę, która w swojej naturalnej formie nadaje drzewu sztywność i elastyczność, ale jej obecność w papierze osłabia jego anatomię i powoduje żółknięcie. Z tego powodu w naszych produktach stosujemy papier bezdrzewny, czyli papier chemicznie pozbawiony zdrewniałych struktur. Bezdrzewny papier charakteryzuje się większą trwałością i dłuższą żywotnością – nie zestarzeje się i nie zżółknie nawet przez kilkaset lat. Mało tego! Jest też znacznie bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ redukuje potrzebę wycinki lasów oraz wpływa na mniejsze zużycie energii i lepsze zarządzanie odpadami.
Niepowlekany – naturalny dla środowiska, przyjemny dla zmysłów
Każda powierzchnia arkusza papieru, ze swoimi mikroskopijnymi pagórkami i dolinami, przypomina nieco topografię naturalnego terenu. W naszych papierniczych kolekcjach znajdziecie papier niepowlekany, czyli wolny od dodatkowych substancji chemicznych, sztucznych powłok, czy impregnatów. Dzięki temu zachowuje on naturalną teksturę i porowatość, dostarczając miłośnikom analogowych zapisków przyjemnych doznań w trakcie pisania. Papier niepowlekany nie odbija światła, jest cudownie matowy i ciepły w odbiorze. Doskonale wchłania atrament, więc w trakcie pisania nie trzeba się obawiać kleksów. Bonus: papier bez dodatkowych powłok jest bardziej ekologiczny, ponieważ o wiele łatwiej poddaje się recyklingowi.
Od naszych stałych klientów często słyszymy, że wracają po produkty naszej marki ze względu na niezwykłą gładkość papieru. Wykończenie „smooth” to strzał w dziesiątkę przede wszystkim dla osób piszących piórem wiecznym i kulkowym. Gładka powierzchnia zapewnia płynne prowadzenie pióra po powierzchni papieru – bez potknięć i ryzyka rozmazywania. To nie tylko ułatwia stawianie równych, estetycznych liter, ale też szalenie uprzyjemnia samą czynność pisania.
Ciepła biel – łagodne tło dla codziennych zapisków
Istotną cechą papieru jest też jego stopień „białości”, który określa, jak dobrze papier absorbuje i odbija światło. W naszych notatnikach dominuje papier w odcieniu ciepłej bieli. W przeciwieństwie do bieli krystalicznej, jest subtelniejszy dla oka i sprawia, że praca z nim nie męczy, nawet podczas długich sesji pisania lub czytania. Mniejszy odblask i kontrast między tuszem a kartką poprawia także czytelność tekstu. Zdecydowaliśmy się na odcień ciepłej bieli, bo jest przyjazny dla użytkownika i stanowi idealne tło dla wszelkiego rodzaju zapisków.
A czym właściwie jest ta tajemnicza gramatura? To nie grubość ani pulchność, a ciężar. Oznacza, ile gramów waży arkusz danego papieru o powierzchni jednego metra kwadratowego (grams per square meter). Im wyższa gramatura, tym cięższy i zwykle mniej przezroczysty papier. Gramatura wynosząca 100 gsm to świetny kompromis pomiędzy lekkością i trwałością. Taki papier zazwyczaj jest wystarczająco zwarty, aby zapobiegać przebijaniu tuszu, a jednocześnie na tyle lekki, że nie dodaje znacząco wagi do notatników.
Certyfikat FSC – odpowiedzialna gospodarka leśna
Papier posiadający certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) daje gwarancję, że surowce użyte do jego produkcji pochodzą z lasów, które są zrównoważone ekologicznie, społecznie sprawiedliwe i ekonomicznie opłacalne. Dzięki temu certyfikatowi możemy być spokojni, że produkcja papieru nie przyczynia się do nielegalnej wycinki drzew, nieodpowiedzialnego zarządzania lasami ani łamania praw pracowników lub lokalnych społeczności. Wybierając produkty z certyfikatem FSC, przyczyniamy się do ochrony światowych zasobów naturalnych.
Tekst: Lena Pilarczyk
Zdjęcia: Magdalena Konik-Machulska, Bartosz Wajer, @la_glina