Właściwości papieru w naszych notatnikach

Znalezienie idealnego papieru do naszych notesów i plannerów zajęło nam trochę czasu. Poszukiwania były ekscytujące, ale cały proces wymagał przejrzenia ogromnej ilości próbników, przeprowadzenia mnóstwa testów, a w końcu – podjęcia kilku niełatwych decyzji. Czy było warto? TAK! Dziś bierzemy pod lupę tajemnicze właściwości naszego papieru i próbujemy wyjaśnić, dlaczego tak chętnie wracacie po nasze notatniki.


W telegraficznym skrócie papier wykorzystywany w naszych wyrobach możemy opisać w kilku słowach: bezdrzewny, niepowlekany, w odcieniu ciepłej bieli, wykończeniu smooth, o gramaturze 100 gsm, z certyfikatem FSC. A co dokładnie kryje się za tymi pojęciami? Już wyjaśniamy!

Bezdrzewny – wytrzymały i ekologiczny


Każdy papier ma określoną żywotność. Papiery drzewne szybciej się starzeją, ponieważ zawierają ligninę, która w swojej naturalnej formie nadaje drzewu sztywność i elastyczność, ale jej obecność w papierze osłabia jego anatomię i powoduje żółknięcie. Z tego powodu w naszych produktach stosujemy papier bezdrzewny, czyli papier chemicznie pozbawiony zdrewniałych struktur. Bezdrzewny papier charakteryzuje się większą trwałością i dłuższą żywotnością – nie zestarzeje się i nie zżółknie nawet przez kilkaset lat. Mało tego! Jest też znacznie bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ redukuje potrzebę wycinki lasów oraz wpływa na mniejsze zużycie energii i lepsze zarządzanie odpadami.

Niepowlekany – naturalny dla środowiska, przyjemny dla zmysłów

Każda powierzchnia arkusza papieru, ze swoimi mikroskopijnymi pagórkami i dolinami, przypomina nieco topografię naturalnego terenu. W naszych papierniczych kolekcjach znajdziecie papier niepowlekany, czyli wolny od dodatkowych substancji chemicznych, sztucznych powłok, czy impregnatów. Dzięki temu zachowuje on naturalną teksturę i porowatość, dostarczając miłośnikom analogowych zapisków przyjemnych doznań w trakcie pisania. Papier niepowlekany nie odbija światła, jest cudownie matowy i ciepły w odbiorze. Doskonale wchłania atrament, więc w trakcie pisania nie trzeba się obawiać kleksów. Bonus: papier bez dodatkowych powłok jest bardziej ekologiczny, ponieważ o wiele łatwiej poddaje się recyklingowi.

Wykończenie smooth – gładkość idealna dla piór wiecznych


Od naszych stałych klientów często słyszymy, że wracają po produkty naszej marki ze względu na niezwykłą gładkość papieru. Wykończenie „smooth” to strzał w dziesiątkę przede wszystkim dla osób piszących piórem wiecznym i kulkowym. Gładka powierzchnia zapewnia płynne prowadzenie pióra po powierzchni papieru – bez potknięć i ryzyka rozmazywania. To nie tylko ułatwia stawianie równych, estetycznych liter, ale też szalenie uprzyjemnia samą czynność pisania.

Ciepła biel – łagodne tło dla codziennych zapisków

Istotną cechą papieru jest też jego stopień „białości”, który określa, jak dobrze papier absorbuje i odbija światło. W naszych notatnikach dominuje papier w odcieniu ciepłej bieli. W przeciwieństwie do bieli krystalicznej, jest subtelniejszy dla oka i sprawia, że praca z nim nie męczy, nawet podczas długich sesji pisania lub czytania. Mniejszy odblask i kontrast między tuszem a kartką poprawia także czytelność tekstu. Zdecydowaliśmy się na odcień ciepłej bieli, bo jest przyjazny dla użytkownika i stanowi idealne tło dla wszelkiego rodzaju zapisków.

Gramatura 100 gsm – dobrze wyważony kompromis


A czym właściwie jest ta tajemnicza gramatura? To nie grubość ani pulchność, a ciężar. Oznacza, ile gramów waży arkusz danego papieru o powierzchni jednego metra kwadratowego (grams per square meter). Im wyższa gramatura, tym cięższy i zwykle mniej przezroczysty papier. Gramatura wynosząca 100 gsm to świetny kompromis pomiędzy lekkością i trwałością. Taki papier zazwyczaj jest wystarczająco zwarty, aby zapobiegać przebijaniu tuszu, a jednocześnie na tyle lekki, że nie dodaje znacząco wagi do notatników.

Certyfikat FSC – odpowiedzialna gospodarka leśna

Papier posiadający certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) daje gwarancję, że surowce użyte do jego produkcji pochodzą z lasów, które są zrównoważone ekologicznie, społecznie sprawiedliwe i ekonomicznie opłacalne. Dzięki temu certyfikatowi możemy być spokojni, że produkcja papieru nie przyczynia się do nielegalnej wycinki drzew, nieodpowiedzialnego zarządzania lasami ani łamania praw pracowników lub lokalnych społeczności. Wybierając produkty z certyfikatem FSC, przyczyniamy się do ochrony światowych zasobów naturalnych.

Przy projektowaniu naszych kolekcji papierniczych przykładamy wagę do każdego, nawet najdrobniejszego detalu, ale to papier gra pierwsze skrzypce. Dla nas jest nie tylko tłem dla słów, ale aktywnym uczestnikiem procesu twórczego, z którego rodzą się kolejne pomysły!Tekst: Lena Pilarczyk
Zdjęcia: Magdalena Konik-Machulska, Bartosz Wajer, @la_glina

Nowości

Zobacz ostatnio dodane produkty i odkryj świeże papiernicze inspiracje.

więcej