Dzienniki tematyczne – papiernicze narzędzia do samorozwoju

Ostatnio prawdziwą furorę robią dzienniki tematyczne – planery i notesy z gotowymi pomysłami na organizację zadań i celów, czy skłaniające do refleksji nad naszym życiem i pracy z emocjami. Postanowiliśmy bliżej się im przyjrzeć i podpowiedzieć, które narzędzia będą najbardziej odpowiednie dla Twoich potrzeb.


Planowanie i organizacja z pomocą psychologii pozytywnej

Asia, pomysłodawczyni i założycielka marki Jaśnie Plan, postanowiła stworzyć planer, który nie tylko będzie towarzyszył nam w codziennych obowiązkach, ale zainspiruje też do wygospodarowania czasu na nasze pasje i marzenia. Tak powstał Jaśnie Plan. Notes opracowany został w oparciu o zagadnienia psychologii pozytywnej i pomaga skupić się na odkryciu naszego głównego celu. Choć planner nie ma dat, jest podzielony na cztery kwartały, podczas których pracujemy nad trzema konkretnymi celami. Każdy kwartał zawiera miejsce na szczegółową rozpiskę celów i listę zadań niezbędnych do ich realizacji, rozkładówki miesięczne, nawykowniki, strony na codzienne zapiski, rozkładówki tygodniowe i przestrzeń na podsumowania i ewaluację postępów. Można powiedzieć, że planner od pierwszej do ostatniej strony prowadzi nas za rękę i ułatwia osiągnięcie założonych celów.

dzienniki tematyczne, notesy do samorozwoju, kreatywne notatniki
dzienniki tematyczne, notesy do samorozwoju, kreatywne notatniki

Dziennik, który rozjaśni myśli

Ciekawą propozycją są też Jaśnie Myśli, czyli dziennik z zestawem pytań skłaniających do rozmaitych refleksji na temat drogi, którą podążamy. W środku znajdziemy kilka podpowiedzi, jak najlepiej korzystać z notatnika i ponad 120 pytań dotyczących: naszego ja, emocji, rodziny, miłości, relacji, wartości oraz rozwoju. Nienachalne pytania z dziennika poruszają czułe struny i dają przestrzeń, by pochylić się nad obszarami życia, które w chaosie codziennych spraw umykają naszej uwadze. To także świetne narzędzie dla osób, które chciałyby zacząć pisać pamiętnik, ale czują onieśmielenie na widok pustej kartki.

dzienniki tematyczne, notesy do samorozwoju, kreatywne notatniki
dzienniki tematyczne, notesy do samorozwoju, kreatywne notatniki

Książko-notatniki pobudzające kreatywność

Mamy też świetną propozycję dla osób, które chcą w sobie rozniecić ogień kreatywności! Frank Bodin, jako mistrz reklamy, artysta konceptualny, kompozytor i pianista, otrzymywał mnóstwo próśb o podzielenie się sekretem kreatywności. W końcu postanowił wydestylować ze swojego doświadczenia krótkie przykazania, których esencję zebrał w książeczce Do It, With Love. Tak powstała mała księga inspiracji z setką kreatywnych stwierdzeń, każda zaakcentowana wyrazistą typografią. Po jej ogromnym sukcesie pojawiła się druga książka, Is It Love? – tym razem z zestawem pytań prowokujących do kreatywnych rozważań i zachęcających do przyjrzenia się naszym pomysłom z nieco innej perspektywy. Te kieszonkowe książki są świetnie zaprojektowane i wydane, dają też mnóstwo przestrzeni dla naszych zapisków. Każdą rozkładówkę można traktować jako pretekst do rozważań wokół podanego pytania czy stwierdzenia lub po prostu wertować w poszukiwaniu nowej inspiracji.

dzienniki tematyczne, notesy do samorozwoju, kreatywne notatniki

Dzienniki wspierające rozwój i zdrowie psychiczne

Jeśli poszukujesz narzędzi do pracy nad sobą i swoimi emocjami, interesującą propozycją są notesy amerykańskiego producenta Therapy Notebooks. Ich zespół współpracuje z terapeutami, psychologami klinicznymi i badaczami, z którymi wspólnie projektują notatniki poświęcone naszemu zdrowiu psychicznemu i samorozwojowi. U nas w ofercie znajdziesz cztery dzienniki tematyczne z ich kolekcji.

The Anti-Anxiety Notebook stworzony został w oparciu o wiedzę na temat terapii poznawczo-behawioralnej. Pomoże uporać się ze stresem, zmierzyć z lękami, a także zneutralizować negatywne wzorce myślowe i zmienić je na lepsze. Z tym dziennikiem zwrócisz uwagę na swoje zachowania i reakcje na niepożądane sytuacje, i wyrobisz w sobie nawyk świadomej obserwacji towarzyszących im emocji. Z czasem nauczysz się patrzeć na nie obiektywnie i odkryjesz, że negatywne emocje przestały dominować w Twoim umyśle.

dzienniki tematyczne, notesy do samorozwoju, kreatywne notatniki

Therapy Journal to dziennik stworzony z pomocą psychoterapeutów i jest dedykowany osobom uczęszczającym na terapię. Dzięki niemu określisz cele terapii, prześledzisz cały proces i skontrolujesz postępy. Notatnik podzielony jest na 20 rozdziałów, po jednym na każdą sesję z terapeutą. To też dobre narzędzie do oceny, czy specjalista, z którym pracujesz, jest dla Ciebie odpowiedni.

dzienniki tematyczne, notesy do samorozwoju, kreatywne notatniki

The Build-a-Habit Guide to przewodnik łączący teorię budowania nowych nawyków z codzienną praktyką. Dziennik zawiera dziesięciotygodniowy program, który pokaże Ci, jak krok po kroku stworzyć i utrwalić nowy zwyczaj. Przed rozpoczęciem zastanowisz się nad swoimi motywacjami, a to ułatwi wybór nawyku, który najbardziej przyczyni się do poprawy jakości Twojego życia.

dzienniki tematyczne, notesy do samorozwoju, kreatywne notatniki

The Field Guide for Depression to dziennik opracowany przez specjalistów i terapeutów. Zawiera pięć najlepiej zbadanych i cieszących się największym zaufaniem narzędzi pomocnych w walce z trudnymi emocjami i depresją. Narzędzia przedstawione w tym przewodniku skupiają się na naszych motywacjach, wewnętrznym dialogu i relacjach – ze sobą i z otaczającym nas światem.

dzienniki tematyczne, notesy do samorozwoju, kreatywne notatniki

Progresownik – dziennik samorozwoju i autorefleksji

Świetną propozycją w duchu autoterapii i samorozwoju, ale z naszego podwórka, będzie Progresownik polskiej marki Selfwise.

To dziennik z ćwiczeniami stworzonymi przez psychologów i psychoterapeutów, których zadaniem jest przeprowadzenie Cię przez zakamarki Twoich przekonań, myśli i uczuć. Dzięki nim zwiększysz poczucie własnej wartości, zbudujesz pozytywne nastawienie i wzmocnisz swoją asertywność. Zyskasz też możliwość zaplanowania i wprowadzenia zmian w wielu dziedzinach swojego życia. Praca z dziennikiem poszerzy Twoją samoświadomość, która odgrywa kluczową rolę w samorozwoju. To dzięki niej jesteś w stanie zauważyć i zrozumieć różne elementy swojego życia. A tym samym – stworzyć w sobie przestrzeń do zmiany. Progresownik jest nie tylko precyzyjnie przemyślany, ale i pięknie zaprojektowany. Usztywniona okładka z bawełny swoją teksturą przypomina korę drzewa – samo jej dotykanie niesamowicie koi zmysły!Planowanie w zgodzie z własnym rytmem

Teraz słówko o pierwszym polskim plannerze, który umożliwia planowanie zgodnie z cyklem menstruacyjnym. Planer MOC, czyli Mapa Obserwacji Cyklu, to organizer i dziennik w jednym. Powstał dzięki akcji crowdfundingowej z inicjatywy kobiet reprezentujących Projekt Masterki. Z jego pomocą lepiej zrozumiesz swoje zachowania i zaplanujesz zadania z uwzględnieniem naturalnych potrzeb Twojego ciała. Z łatwością ocenisz też swoje możliwości na kolejny miesiąc: które dni będą bardziej produktywne, a które mniej, lub w jakim momencie cyklu będziesz mieć więcej energii do działania, a kiedy lepiej zwolnić tempo i uruchomić tryb łagodnego leniuchowania. Oprócz przestrzeni na codzienne plany, organizer zawiera też przydatne informacje, przypomnienia o regularnych badaniach i trackery do obserwacji cyklu.

dzienniki tematyczne, notesy do samorozwoju, kreatywne notatniki

Karty do małych i wielkich przemyśleń

Warte uwagi są też Przemyślniki, czyli przepięknie zaprojektowane i zilustrowane karty z pytaniami, eksperymentami myślowymi i inspirującymi cytatami. Karty zawierają treści z rozmaitych dziedzin humanistyki, a poszczególne zestawy dotykają takich tematów, jak rodzicielstwo, poszukiwanie tożsamości, komunikacja, radzenie sobie ze stresem, kariera, powołanie i wielu innych. Wszystkie zestawy opracowywane są z pomocą znakomitych ekspertek: psycholożek, socjolożek, terapeutek i kulturoznawczyń, a ponadto okraszone świetnymi grafikami polskich ilustratorek.

Z kart można korzystać na wiele sposobów: samodzielnie, w gronie najbliższych lub w pracy wspólnie z zespołem. Prowokują, by przyjrzeć się podanym zagadnieniom z nieco innej strony, a dzięki ich formatowi można z nich korzystać wielokrotnie i obserwować, jak z biegiem czasu generują nowe odkrycia i refleksje.

dzienniki tematyczne, notesy do samorozwoju, kreatywne notatniki

Staramy się trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z papierniczymi nowinkami, jeśli więc pojawią się nowe narzędzia, które warto wziąć pod lupę, na pewno uzupełnimy wpis o nowe zdobycze. A może Wam rzuciły się w oczy narzędzia lub ciekawe produkty, które dobrze odnalazłyby się w tym gronie? Podrzucajcie swoje tropy na hej@papierniczeni.pl – chętnie przyjrzymy się im bliżej!

Tekst: Lena Pilarczyk
Zdjęcia pochodzą ze stron producentów

Nowości

Zobacz ostatnio dodane produkty i odkryj świeże papiernicze inspiracje.

więcej