Kilka słów o planowaniu

Trudno nadążyć za zmieniającymi się jak w kalejdoskopie przepisami na udane życie. W świecie, który pędzi na złamanie karku, my idziemy pod prąd i zachęcamy do oddechu. Jeśli masz za sobą niezliczoną ilość podejść do uporządkowania swoich planów, przygotowaliśmy tekst, dzięki któremu nabierzesz dystansu i z lekkością postawisz pierwszy krok.


Podrzucamy luźne myśli o planowaniu, które są nam bliskie. Niech posłużą Ci jako źródło pomysłów i inspiracji podczas pracy z kalendarzem. Pamiętaj, że to, co działa u innych, nie musi sprawdzić się u Ciebie. Potraktuj te uwagi swobodnie – z uwzględnieniem własnych wartości, zwyczajów i potrzeb.

---

Uwierz w to, że możesz stworzyć własny, świetnie działający system planowania i realizacji projektów. Jest mnóstwo metod i narzędzi, które mogą w tym pomóc. Szukaj, eksperymentuj, sprawdzaj. Z czasem wypracujesz system idealny dla Ciebie.

---

Zapisuj. Unikaj zarządzania projektami w głowie – to otwarte pętle, które pracują w tle i pochłaniają Twoją energię. Zanotowanie myśli czy zadania uwolni Cię od ciągłego niepokoju, czy o wszystkim pamiętasz.

fot. Milk&Sun

Traktuj swój planner jako zaufaną przestrzeń. Tutaj wszystkie poplątane myśli znajdą bezpieczne schronienie i spokojnie poczekają na swoją kolej.

---

Małymi kroczkami dotrzesz wszędzie. Duże projekty rozpisuj na mniejsze, łatwiej przyswajalne kawałki i działaj.

---

Ustalaj priorytety i nie rozpraszaj się mikrozadaniami. Dzięki temu nie stracisz z oczu głównego celu. Daj sobie luz i planuj, co dusza zapragnie! Potem wybierz jedną najważniejszą rzecz do zrobienia w ciągu dnia i zajmij się nią w pierwszej kolejności.

  Praca z papierem to chwila prawdy. Ilość miejsca na stronie jest ograniczona, podobnie jak liczba dni w tygodniu. Zapełniając kalendarium, szybko zorientujesz się, gdy zacznie brakować Ci przestrzeni i podejdziesz do swoich zamiarów bardziej realistycznie.

  ---

   Polub się ze zmianami. To zupełnie naturalne, że większość planów wymaga częstych modyfikacji. Postaraj się zaakceptować, że nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć i podejdź do swoich planów z otwartą głową.

   ---

    Naucz się odpuszczać. Zastanów się, czy to zadanie, które ciągle przekładasz, jest na tyle ważne, by przepisywać je z dnia na dzień i z listy na listę. Może warto z niego zrezygnować? Dla spokoju głowy i ducha.

    Uwolnij się od myśli, że im więcej robisz, tym więcej znaczysz. Spróbuj zawalczyć z kultem produktywności.

     ---

     Ukończenie zadania to powód do radości! Doceń swój wysiłek i nie zapominaj, że nagroda za wykonaną pracę jest w pełni zasłużona.

     ---

      


Podczas sesji z kalendarzem nie ograniczaj się tylko do tego, co musisz. Warto zapisywać też to, czego chcesz. Nikt nikomu nie zabronił marzyć w kalendarzach.

      ---

       Zrób sobie przerwę od ekranów. Zatrzymaj się, spędź trochę czasu ze sobą. Doceń analogową przyjemność wynikającą z odręcznego pisania po papierze.

       fot. Klaudia Czaplińska we współpracy z Ładne Bebe

        
Czas z papierem może być okazją do ciekawych obserwacji. Zasłyszane fragmenty rozmów, inspirujące myśli, codzienne radostki – gromadź je jak cenne skarby. Z czasem może tym właśnie będą.

        ---

         Nie zapominaj o zaplanowaniu przyjemności i czasu dla siebie. Wszyscy mamy takie samo prawo do oddechu i odpoczynku, nie wyłączając Ciebie :) 

          Tekst: Lena Pilarczyk, Magdalena Konik-Machulska. Pierwsza publikacja miała miejsce w autorskich kalendarzach marki Papierniczeni na rok 2022.

          Nowości

          Zobacz ostatnio dodane produkty i odkryj świeże papiernicze inspiracje.

          więcej