Prześwitywanie a przebijanie papieru – na czym polega różnica?

Często przy zakupie notatników i plannerów w naszym sklepie pada pytanie, czy atrament przebija na drugą stronę. Zazwyczaj jednak macie na myśli nie przebijanie, a prześwitywanie. Na czym polega różnica? Wyjaśniamy!


Doskonale rozumiemy dylematy związane z wyborem nowego notatnika. To w końcu podręczny towarzysz, przed którym nierzadko stawiamy mnóstwo kreatywnych zadań. Kwestie przebijania i prześwitywania są zatem niezwykle istotne – szczególnie, jeśli na co dzień korzystamy z rozmaitych artykułów piśmienniczych, takich jak pióra wieczne, markery, pisaki i zakreślacze, a nawet farby.

Rozłóżmy na czynniki pierwsze oba zagadnienia i zastanówmy się, czy jest się czego bać i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze nowego notatnika.

Stos notatników na biurku – przykłady wysokiej jakości notesów idealnych do pisania piórem wiecznym.
Co to znaczy, że papier przebija?


O przebijaniu papieru (ang. bleed-through lub bleeding) mówimy, gdy atrament przesiąka przez papier i tworzy nieestetyczne plamy widoczne na drugiej stronie. To sprawia, że druga strona kartki często staje się nieużyteczna. Przebijanie występuje, gdy papier nie jest w stanie odpowiednio zatrzymać atramentu na swojej powierzchni. Jest to niepożądany efekt i zwykle świadczy o słabej jakości papieru lub o jego nieodpowiednio dobranych właściwościach do bardziej wymagającego narzędzia.

Przykład przebijania atramentu na drugą stronę kartki – test pisania piórem wiecznym w notatniku, pokazujący, jak atrament przesiąka przez papier.Co powoduje przebijanie tuszu na drugą stronę papieru:


Zbyt intensywny przepływ atramentu – pióra wieczne z grubymi stalówkami (powyżej rozmiaru M), markery na bazie alkoholu czy farby rozcieńczane wodą mogą powodować przebijanie – zwłaszcza, gdy używamy ich na papierze o gramaturze poniżej 140 gsm.  

Nakładanie kolejnych warstw – przebijanie papieru może wystąpić też wtedy, gdy w jednym miejscu nakładamy kilka warstw atramentu. Prowadzi to do nadmiernego nasiąknięcia materiału, a w konsekwencji do osłabienia jego struktury.

Gramatura papieru – papiery o gramaturze poniżej 80 gsm, jeśli nie są odpowiedniej jakości (jak na przykład doskonały i supercienki Tomoe River z Japonii), z reguły są bardziej narażone na przebijanie.

Tekstura papieru – podatny na przebijanie będzie też papier o wysokim stopniu porowatości, niewygładzony. Te właściwości sprawiają, że papier wchłania atrament zbyt głęboko.

Przebijanie atramentu na drugą stronę kartki – test pisania piórem wiecznym i markerem permanentnym w notatnikuJeśli zatem na co dzień używasz takich narzędzi jak pisaki permanentne, markery alkoholowe czy farby, bezpieczniej będzie udać się do sklepu plastycznego po profesjonalny szkicownik z papierem o wysokiej gramaturze, przystosowanym do konkretnego narzędzia piśmienniczego.


Zastanawiasz się, co kryje się pod pojęciami: gramatura, papier niepowlekany, stopień wygładzenia? Przeczytaj artykuł, w którym wyjaśniamy te kwestie i przedstawiamy właściwości papieru w naszych notatnikach.

 
Co to znaczy, że papier prześwituje?


Prześwitywanie papieru (ang. show-through lub ghosting) ma miejsce, gdy obraz lub tekst z jednej strony arkusza papieru jest widoczny (choć niekoniecznie czytelny) z drugiej strony. Jest to związane w dużej mierze z przezroczystością papieru i jego stopniem przepuszczania światła, które wynikają ze składu, gramatury oraz struktury włókien. Prześwitywanie jest zjawiskiem zupełnie naturalnym i powszechnie spotykanym w książkach czy kalendarzach, i zazwyczaj nie wpływa na komfort użytkowania ani na funkcjonalność notatnika.

Główne czynniki wpływające na prześwitywanie:


Gramatura papieru – im cieńszy, lżejszy papier, tym większe prawdopodobieństwo prześwitywania. Papier o niższej gramaturze (np. 60-80 gsm) jest bardziej podatny na prześwitywanie niż papier o gramaturze wyższej (np. 120-160 gsm).

Zawartość materiału – na przejrzystość wpływ ma także rodzaj włókien użytych do produkcji papieru. Papier wyprodukowany z bardziej przezroczystych włókien, np. z celulozy chemicznej, może mieć większą tendencję do prześwitywania.

Struktura papieru – nieregularnie rozmieszczone włókna i więcej pustych przestrzeni pomiędzy nimi wzmaga penetrację atramentu, a tym samym zjawisko prześwitu. Papier o niejednolitej strukturze i wysokiej porowatości z reguły będzie więc bardziej podatny na prześwitywanie.

Zastosowany tusz – jego ilość, jakość i intensywność. Prześwitywanie widoczne jest najczęściej po użyciu ciemniejszych atramentów, ale też w przypadku osób, które mają wyrazisty charakter pisma i lubią w trakcie pisania mocno docisnąć stalówkę.  

Test pióra wiecznego w notatniku, pokazujący stopień prześwitywania atramentu na drugiej stronie kartki
Prześwitywanie w produktach papierniczych z naszego sklepu


W naszej ofercie znajdziesz plannery i notesy, które nadają się idealnie do codziennych zapisków przy użyciu piór wiecznych, kulkowych, cienkopisów, długopisów i ołówków.

W większości przypadków nie musisz się też obawiać brushpenów i zakreślaczy na bazie wody – będą delikatnie prześwitywały, ale nie powinny przebić strony. Testowaliśmy je na naszych autorskich kolekcjach papierniczych i z czystym sumieniem możemy je polecić do codziennego korzystania bez strachu, że kolorowy pigment przebije na drugą stronę. Papier w produktach z naszej kolekcji jest bardzo wygładzony a jego optymalna gramatura 100 gsm sprawia, że jest odpowiednio zwarty, by zminimalizować ryzyko przebijania:

Test piór wiecznych, kulkowych, długopisów, cienkopisów i brushpenów, pokazujący stopień prześwitywania na drugiej stronie papieruGramatura papieru w produktach z naszej oferty waha się między 90-120 gsm, więc delikatne prześwitywanie na drugiej stronie jest zjawiskiem naturalnym. W żaden sposób nie wpływa to jednak na codzienne użytkowanie notatników, a może być wręcz dodatkowym smaczkiem. Prześwit to takie echo spisanej na poprzedniej stronie historii. Przyznajcie – ma to swój urok! <3

 

Tekst: Lena Pilarczyk
Zdjęcia: Kasia Fus, Magdalena Konik-Machulska

Nowości

Zobacz ostatnio dodane produkty i odkryj świeże papiernicze inspiracje.

więcej